neděle 31. března 2013

Jak uplést pomlázku - jednoduchý fotonávod

Po roce jsem se zase rozhodl naučit plést pomlázku, tentokrát si to snad budu pamatovat už definitivně :-)

Standardní pomlázka se plete z 8-mi proutků.
Mezi 4 a 4 proutky vložíme slabý (nebo na půl rozříznutý) prut, který bude tvořit držadlo.
Slabým proutkem omotáme ostatní a vytvoříme jednoduché držadlo.
Proutky pomlázky si rozdělíme na půl - 4 + 4
Proutek, který je nejvýše nahoře jedné strany, vložíme mezi proutky na druhou stranu a spodem ho vrátíme zpět na svou stranu úplně dolů - a takto pořád dokola.
Pleteme dokud nám nedojdou proutky a na konci zajistíme provázkem.
Můj výsledek není sice ohromující a je tam i pár chyb, ale na ajťáka docela dobrý, ne?




sobota 30. března 2013

Jak jsem měl zamlžené fotky na Galaxy S - výměna krytu čočky fotoaparátu u Galaxy S

Můj telefon Samsung Galaxy S je už stařec - chtěl jsem ho odepsat, ale po jarním faceliftu dostal další šanci. Posuďte sami.

Nejvíce mne štval poškrábaný kryt čočky kamery - častým nošením v kapse i při práci bez jakéhokoliv krytu došlo k poškrábání krytu čočky, takže fotky byly prakticky nepoužitelné a jakoby zamlžené. Ukázalo se, že výměna není žádný problém a zvládl jsem ji za 12 minut i bez toho, abych měl předchozí zkušenosti s rozebíráním Galaxy S.
Kryt čočky a ochranný rámeček pro fotoaparát telefonu Samsung Galaxy S
Čočku můžete objednat třeba na ebay za rozumný peníz nebo klidně u mne. Pak stačí už jen šroubovák a kousek plastové destičky (třeba trsátko) na rozloupnutí krytu. Po povolení 7-mi šroubků stačí kryt rozlousknout. Potom násilím odstranit starý kryt čočky a vlepit nový. Nyní jsou fotky opět jako z nového telefonu a já s ním po upgradu firmware na Android ICS určitě zase nějaký čas vydržím. Celý proces výměny krytu čočky jsem neuměle zachytil na video. Zároveň jsem vyzkoušel pro editaci videa online editor Youtube - a jeho automatickou úpravu jasu a barev. V druhé části videa se můžete přesvědčit, že to nefunguje úplně ok a je lepší používat manuální volby. Předělávat to už nebudu, návod jak rozebrat Galaxy S je to snad dostatečný :-)



Nový kryt čočky jsem vyzkoušel vyfocením velikonoční výzdoby

Zamlžené fotky kvůli poškrábanému krytu jsou minulostí

úterý 12. března 2013

Pozemní televize v tabletu nebo mobilu - konečně to funguje

Tablet nebo chytrý telefon je super hračka, jen ta pozemní televize mi v něm nějak chyběla. Byl jsem mile překvapený, když jsem objevil zařízení pro příjem DVB-T signálu pozemní televize, které umí zajistit příjem pro mobilní telefon nebo tablet. Zázrak se jmenuje Tivizen. Je několik variant, nejuniverzálnější je zařízení, ke kterému se připojíte přes wifi a můžete sledovat televizi prakticky nezávisle na platformě (bezplatné aplikace dostupné na Google Play i Apple App Store). Dále je k dispozici řešení přesně na míru pro iPad nebo tablet Samsung Galaxy a také několik univerzálních modulů s USB prakticky pro každé zařízení s Androidem.

Rozhodl jsem se pro "Bezdrátový DVB-T tuner icube Tivizen nano pro iOS a Android, WLAN" v bílé barvě. Přijde mi jako nejuniverzálnější díky připojení přes wifi. Nechci ho nikde přenášet, ale chci mít doma možnost pustit si televizi na tabletu :-).

Tivizen nano je balený v pěkné nevelké krabičce
Po rozbalení mě překvapilo, jak je nová hračka malá. Trochu nepříjemný je černý USB kabel dodávaný k bílému zařízení, ale na to se dá asi zvyknout.

Anténa se dá zasunout do zařízení, při provozu musí být ale pochopitelně vysunutá

Návod je strohý, ale vůbec to nevadí. Aplikace je na ke stažení na Google Play a to stačí :-) 

Zadní strana zařízení se zasunutou anténou
Aplikace na Google Play je zde.

Co se týče funkčnosti tak po dobu psaní tohoto článku, to fungovalo dobře. Déle jsem to zatím netestoval, ale nemyslím, že by měl být nějaký problém.

Nakonec si můžete některý z Tivizenů koupit i u mě, pokud mi chcete udělat radost :-) Odkazy do eshopu jsou níže.

pondělí 11. března 2013

Rozšíření dosahu Wifi

K napsání tohoto článku mne vyprovokovala tato starší diskuze na Webtrhu (dříve jsem se k tomu nedostal). Chcete si pořídit další wifi router pro lepší signál i v odlehlých částech domu, ale zároveň chcete aby počítače byli na stejné síti, ať se připojí k jednomu nebo druhému routeru? Zkrátka aby se mezi sebou viděli počítače nezávisle na tom, ke kterému routeru se zrovna připojí? Proč? Třeba kvůli síťové tiskárně.

Jde to vyřešit následovně a docela jednoduše.


První router

IP adresy jednotlivým počítačům a zařízením bude přes DHCP přiřazovat pouze Váš původní první router. Bude tedy vytvářet i příslušnou síť. Pro náš příklad má tento základní router do portu WAN připojenou konektivitu (s nastavením jako DHCP klient - tedy si IP adresu zjistí automaticky) od poskytovatele internetu. Dále tento první router provádí překlad adres NAT (PAT) z WAN na LAN (vnitřní síť) a přiděluje IP adresy v rozsahu 192.168.10.100 až 192.168.10.200 (například takto nastaveno - dynamické adresy). Vlastní IP adresa na síti LAN tohoto prvního routeru je 192.168.10.1 a je statická. Masku sítě ponecháme standardně /24 (255.255.255.0).

Zároveň tento wifi router vytváří bezdrátovou síť s názvem sítě, který si můžete zvolit libovolně (SSID).


Druhý a každý další router

Pro zvýšení dosahu například pro další patro domu tedy připojíme další wifi router ovšem u něj nebudeme funkci routování vůbec využívat. Nastavíme ho jako bridge. IP adresy tedy bude přidělovat první router. Stejně tak bude vytvářet i síť. Některé routery tuto funkci bridge umožňují zvolit přímo. Třeba levné TP-linky ale nemají tuto volbu v nastavení. Musíme to tedy udělat ručně. Jak na to?

Tomuto dalšímu routeru nastavíme statickou IP adresu na LAN síti někde mimo rozsah, který přiděluje první router automaticky a samozřejmě nesmí být stejná jako statická IP adresa prvního routeru. V příkladu jsem zvolil 192.168.10.6 s maskou /24 (255.255.255.0).
Nastavení statické IP adresy na LAN síti druhého routeru

WAN port vůbec nebudeme používat ani do něj nic zapojovat, je tedy jedno co je nastaveno na WAN.

Dále vypneme DHCP (automatické přidělování adres) na druhém routeru - toto zajišťuje první router.

Vypnutí DHCP na routeru TP-link TL-WR841N 
Wifi druhého routeru nastavíme na stejný kanál a stejné SSID i security jako má první router. Stejný kanál je z toho důvodu, že většina bezdrátových zařízení umí funkci roaming na wifi jen pokud je na stejném kanále.  (roaming = přecházení mezi signálem dvou a více vysílačů). Tím bude zajištěno, že bude docházet k přepínání mezi signálem prvního a druhého routeru automaticky.

Propojení routerů

První a druhý router propojíte kabelem s konektory RJ45 (dnes je jedno jestli přímým nebo kříženým, zařízení se přizpůsobí) následovně:

router 1 (některý z konektorů LAN) ----> router 2 (některý z konektorů LAN)

Do konektoru WAN routeru 1 je připojena konektivita od poskytovatele internetu a konektor WAN routeru 2 zůstane nezapojený.

Upozornění: pokud připojíte kabel do konektoru WAN druhého routeru nebude to v této konfiguraci fungovat. Do WAN konektoru routeru 2 můžete dát prázdný RJ45 konektor jako záslepku aby nemohlo dojít k chybnému zapojení v budoucnu.

sobota 9. března 2013

Už Vám také volali? Doménoví podvodníci!


Ve čtvrtek jsem měl poněkud nepříjemnou zkušenost. Obrátila se na mne klientka, že jí volala paní z registrace internetových domén ... "někdo z Vašeho města (asi konkurence) si chce registrovat doménu s Vaším jménem a my jsme tak hodní, že Vám voláme a doménu raději prodáme Vám".

Myslel jsem, že to už je provařené, nicméně nyní již obvolávají i malé živnostníky na malém městě a asi jim naskočí kde kdo.

Konkrétně paní z firmy Registrace internetových domén s.r.o. do telefonu říkala (když jsem jí pak na základě žádosti klientky volal), že někdo z místa bydliště si chce zaregistrovat doménu na její jméno. A ne jen jednu, zrovna více variant cz, eu, net ... atd.

Když jsem jí oponoval, že registrátor cz domén je spíše CZ NIC než oni a kde že vzala kontaktní údaje, začala být podrážděná. Poté jsem jen sdělil nezájem - naštvaně zavěsila a předtím ještě sykla: "já to jdu tedy registrovat pro konkurenci". :-)

A na čem že tato firma vydělává? Pochopitelně tyto domény neprodává za běžné ceny. Za to, že Vám doménu prodají "přednostně" si přidávají slušnou marži.

Je to už tři dny a inkriminovaná doména je stále volná :-). To je ale překvapení. Tak až Vám budou volat z čísla +42024755206 vězte, že to asi nemá cenu ani brát.

Na internetu lze najít už několik let staré články o stejné firmě, nebo minimálně firmě se stejným jednatelem.

Podle informací, které jsem dohledal z veřejně dostupných zdrojů je jednatelem firmy Registrace internetových domén s.r.o. jistý Fin. Neboli bílý kůň. V historii zápisů k tomuto subjektu lze nalézt i vazbu na jistou osobu, která již figurovala v podobné firmě Česká doménová centrála.

Pokud Vás to zajímá, výpis z obchodního rejstříku zmíněné firmy naleznete zde.

Třeba zde je několik let starý článek, kde je to pěkně popsáno.

Tento business však asi stále dobře funguje, tak pozor na ně!

čtvrtek 7. března 2013

Pořádný internet konečně i v Chocni

V prvních pěkných březnových dnech jsem dokončil pokrytí města Choceň signálem mojí sítě. Prakticky tam už není místo bez signálu :-). Ve městě je již několik přístupových bodů a ještě několik jich přibude aby pokrytí bylo opravdu stoprocentní. Pokud máte zájem o připojení k internetu budu rád, když se ozvete. Použitá technologie zajišťuje vysokou spolehlivost a nastavený poměr cena / výkon je troufám si říci nejlepší v oblasti. Dostupná je i služba IP telefonie včetně možnosti přenosu čísla od jiného operátora - můžete se podívat přímo na stránky s informacemi o poskytovaných službách v nejen v Chocni - Internet Choceň - Půhy.net - připojení k internetu

Síť je dohledována moderním dohledovým systémem s možností okamžité reakce v případě problému. Jak vypadá odezva na jednu zákaznickou přípojku v Chocni pod zatížením můžete vidět na následujícím grafu. 


Spolehlivost připojení demonstruje následující graf. To není špatné, ne? Servery google jsou za mořem - je tam tedy trochu vyšší odezva.


Odezva na seznam.cz je lepší - v tomto týdnu jsou na grafu jasně zřetelné téměř nedostupné stránky seznam.cz v průběhu kyberútoků na české servery - dvě vysoké špičky na grafu v úterý (Tue) - podrobnosti ke kyberútoku např. článek zde.


Když jsem stavěl jeden z přístupových bodů v Chocni, bylo na březen opravdu pěkně, takže ještě pár fotek na závěr.